Otyłość u dzieci i młodzieży

Otyłość u dzieci i młodzieży

Artykuł zamieszczony w nr 36 (4/2019) Gazety Siekierkowskiej

Prawidłowe żywienie ma ogromne znaczenie w okresie wzrostu i rozwoju dzieci. Wpływa nie tylko na samopoczucie, stan zdrowia ale pomaga chronić organizm przed ważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w późniejszych etapach życia. Prawidłowe nawyki i zwyczaje kształtują się właśnie w młodym wieku.

Polskie dzieci niestety tyją najszybciej w Europie. W ostatniej dekadzie liczba dzieci w wieku od 11-15 lat z nadwagą wzrosła w Polsce dwukrotnie. W grupie dzieci i młodzieży z otyłością zmaga się co piąty uczeń.

W prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz w zapobieganiu otyłości ważne są oprócz prawidłowego żywienia: aktywność fizyczna, długość i jakość snu. Nowa piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej opracowana w 2016 roku przez grupę ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia dodała aktywność fizyczną jako główny, podstawowy element tej piramidy.

Dzieci powinny codziennie spożywać  i w jak największych ilościach warzywa i owoce. Produkty zbożowe pełnoziarniste do których zaliczamy mąkę i pieczywo razowe, graham i tzw. grube kasze: (gryczana, jęczmienna), ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty powinny być składnikiem każdego posiłku. W okresie wzrostu i rozwoju szczególnie ważne jest dostarczenie pełnowartościowego białka, którego najlepszym źródłem są: mięso, ryby i jaja. Produkty mleczne są dobrym źródłem najlepiej przyswajalnego wapnia w diecie dzieci. Mleko można częściowo zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem, serem.  Oleje roślinne są najbogatszym źródłem kwasów tłuszczowych, zwłaszcza olej rzepakowy. Cukier i słodycze są wrogiem zębów naszych dzieci, warto zastąpić je owocami, niesolonymi orzechami czy nasionami. Dzieci powinny unikać słonych potraw i produktów.

Posiłek jedzony w szkole – tzw. drugie śniadanie – stanowi ważny element zdrowego żywienia dziecka. Zapewnia odpowiednią wydolność fizyczną jak i wpływa na lepsze funkcjonowanie podczas całego dnia nauki. Jednymi z głównych produktów powodujących nadmierne spożycie energii są słodkie napoje, dlatego czysta woda jest najlepszym płynem w diecie dzieci. Należy unikać jedzenia typu fast food o dużej liczbie kalorii.

Świadomość dotycząca zdrowego odżywiania rośnie w społeczeństwie, ale niestety dzieci jedzą to co sami im damy albo na co my jako rodzice pozwolimy.