Dieta śródziemnomorska – uznana za jedną z najbardziej zdrowych diet

Artykuł zamieszczony w nr 35 (3/2019) Gazety Siekierkowskiej

W krajach leżących w basenie Morza Śródziemnego jest stosowana od tysięcy lat, w Polsce stała się popularna od niedawna, kiedy naukowcy zaczęli udowadniać jej zdrowotne właściwości.

Cechy diety śródziemnomorskiej to: spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, orzechów, produktów strączkowych (grochu, fasoli, soczewicy, soi), produktów zbożowych, ryb, a także ograniczanie mięsa czerwonego, mleka, soli czy alkoholu. Podstawowym źródłem tłuszczu w diecie jest oliwa z oliwek. Dozwolone jest picie 1-2 lampek dziennie czerwonego wina. Sól zastępuje się ziołami tj. oregano, miętą, rozmarynem, natką pietruszki i koprem. Białe pieczywo zastępuje się pieczywem pełnoziarnistym, biały ryż – kaszami, słodycze – owocami, niesolonymi orzechami, migdałami i nasionami. Z produktów mlecznych wybiera się chude mleko, jogurty czy kefiry.

Dlaczego te produkty mają tak pozytywny wpływ na nasz organizm?

Otóż składniki diety śródziemnomorskiej zawierają mało nasyconych kwasów tłuszczowych i trans, dużo jednonasyconych kwasów tłuszczowych, dobrą proporcję kwasów omega-3 do omega-6, dużo naturalnych antyoksydantów, a więc mają działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe. Błonnik pokarmowy reguluje pracę przewodu pokarmowego, daje uczucie sytości, zapobiega zaparciom oraz wpływa na obniżenie zawartości cholesterolu we krwi, gdyż ułatwia jego wydalanie z przewodu pokarmowego. Z kolei wino czerwone zawiera przeciwutleniacz – resweratrol, który wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy i zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Dowiedziono prozdrowotne właściwości diety śródziemnomorskiej u osób chorujących na miażdżycę, nadciśnienie, cukrzycę i depresję. Udowodniono nawet, że ścisłe przestrzeganie diety przez pary zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się ciąży.

Stosowanie się do zasad diety śródziemnomorskiej to nie tylko spożywanie produktów o właściwościach prozdrowotnych, ale także cała kultura celebrowania jedzenia przy stole bez pośpiechu i objadania się.